התכנית לפסיכותרפיה דינמית וממוקדת  |  התכנית לפסיכותרפיה דינמית זוגית  |  סדנאות סופשבוע בסוכה במדבר  |  תכנית העשרה דינמית למטפלים  |  הפסיכהסומה בטיפול הנפשי  |  השתלמות לטיפול בחרדה ודכאון  |  


 
פסיכולוגיה עברית,לימודי פסיכותרפיה,האיגוד הישראלי לעבודה סוציאלית, איגוד העובדים
התכנית התלת שנתית בפסיכותרפיה דינמית וממוקדת:
לימודי פסיכותרפיה למבוגרים, ילדים ונוער

הגישה הטיפולית
פסיכולוגיה עברית,לימודי פסיכותרפיה,יהת,שתי"ל, איגוד העובדים הסוציאלים

הגישה הטיפולית הנלמדת בתכנית הינה גישה פסיכואנליטית עדכנית ויישומית, הבאה להניע שינוי ולא רק לייצר חווית הבנה עצמית. גישה מרכזית הנלמדת בתכנית הינה הגישה הדינמית הממוקדת,  המשלבת את העומק, המורכבות וההשפעה הרבה של העבודה האנליטית, עם היבטים ממוקדים הצמודים לסיבה לשמה הגיע המטופל.

פסיכותרפיה דינאמית ממוקדת התפתחה מהמסורת הפסיכואנליטית וככזו היא מביאה את הידע וההתבוננות המעמיקים בתהליכים נפשיים ובדפוסי קשר, רגש והתנהגות. יחד עם זאת- זו גישה אפקטיבית להשגת שינוי רגשי עם השלכות מעשיות, אשר איננה מסתפקת בהבנת העולם הפנימי. ההתמקדות היא בנושא המרכזי של השיח הפנימי, המתגלה ומפוענח בתהליך הטיפולי. מוקד זה הינו המכריע בהתחוללות הנשנית של המצוקה בחיים הפנימיים והחיצוניים של המטופל וסביבתו. ניתן להמשיג הן מוקד אינדיבידואלי והן מוקד זוגי, משפחתי או מערכתי, ובכך להתייחס למורכבות הטיפולית. 
המשגתו המשותפת של המוקד בטיפול, ההתבוננות על ביטויו במישורי החיים השונים של המטופל וביחסים עם המטפל, והיכולת לחוותו אחרת ולהגמישו- הם הבסיס לעבודה הטיפולית. המטפל לוקח חלק אקטיבי ומעורב, מציע פרשנות ובודק היכן היא פוגשת את המטופל שלו- ואת עצמו. על כן- הטיפול הינו מפגש אינטר-סובייקטיבי מעצים ומשנה. 

העבודה בגישה מאפשרת לאמץ את העקרונות הדינאמיים והאנליטיים בניתוח התפיסות הסמויות מהעין אצל האדם והשפעתן על היחס למציאות. זאת, בד בבד עם מכוונות לעיבוד נושא מרכזי כרוני ומתמשך שמסב כאב לאדם ומתרחש באין ספור דרכים ומצבים – ובכך יצירת שינוי בכיוון של שיפור ההסתגלות "לעולם".המכוונות בעבודה הממוקדת היא ליצור את השינוי המוגדר בחיים הפנימיים והחיצוניים. 
 
נדבך מרכזי בעבודה עפ"י גישה זו הוא זיהוי המוקד הטיפולי וקישורו לרגש או כאב, תוך שימוש בזיכרונות מוקדמים וחלומות של הפונה ככלים אבחוניים ותרפויטיים. בלימודי הפסיכותרפיה נכיר כלים אלו ונלמד ליישמם בעבודה הטיפולית ובהכרות העצמית שלנו.

על-פי הגישה, המוקד הטיפולי הוא התבנית הבסיסית של חשיבה, רגש והתנהגות המלווה אותנו במהלך החיים, לרוב באופן לא-מודע, וקשור ישירות לסיבת הפנייה לטיפול. שיטת העבודה ממוקדת בהיבט מרכזי המופיע כמו ציר בחיי האדם ומחבר בין קשיים שהוא פוגש במישורי חיים שונים לבין כאב או רגש אשר חוזר על עצמו, ובין איכויות ייחודיות של האדם. מוקד זה הוא לעולם "המנוע" הרגשי המשמר את הבעייתיות ועל-כן דרכו ניתן לייצר שינוי .

תהליך העבודה הינו רגשי ואנליטי, ומהותו התבוננות על ההתגלויות השונות של המוקד הטיפולי בנגזרות החיים השונות. המטרה היא יצירת האפשרות, מבחינת המטופל, לבחור אחרת ולחרוג "מקירות הזכוכית" שלו עצמו. דרך המלך המיוחלת אל ה"לא מודע" היא התנועה המתמדת מהעולם החיצוני כבבואה לעולם הפנימי כבבואה לעולם החיצוני וחוזר חלילה, תנועה המקדמת שחרור מנטיות ועמדות רגשיות המופעלות בצורה אוטומטית וכתוצאה רכישת תובנה, שליטה ושיפור ההסתגלות.
 
ייחודה של הגישה הדינמית הממוקדת, על מודל החשיבה והעבודה שבבסיסה, הוא בשמירה על הנחות יסוד בעלות צביון דינמי אנליטי בהבנת נפש האדם תוך אקטיביות יחסית של המטפל  במיקוד התהליך ושמירה על קשר "חי" עם המטופל. זאת מתוך דגש על המוקד כמרכיב הגורם לשינוי ועל-כן "המפתח" לתהליך. האקטיביות משמעה מפגש קרוב וייחודי בין איש המקצוע לנעזר. המפגש הייחודי הוא בהתבוננות על האופן בו המוקד לשמו מגיע המטופל קם לתחייה בתוך מערכת היחסים ביניהם - ומכאן הזדמנות בלתי חוזרת ללמידה ושנוי. אותם הבדלים "עדינים" ברמת האישיות, שמתפתחים בטיפול וייעוץ דינאמי ממוקד, מייצרים הבדלים התנהגותיים ורגשיים משמעותיים בעולם המציאותי. עבודה זו הנה קרקע פורייה ליצירת שינוי הן בכיוון של שיפור התחושה הפנימית, והן בצד ההסתגלות וההישג.
 
טיפול דינאמי ממוקד מאפשר תהליכים ארוכי טווח כמו גם תהליכים המתוכננים בזמן. להבדיל מהטיפול הדינאמי הקצר מועד, מאפשר הטיפול הדינמי הממוקד לערוך תהליך טיפולי אפקטיבי המתוכנן בזמן בהתאם לאילוצי זמן של המטופל או המסגרת הטיפולית, או לחילופין תהליכי עומק ממושכים. 
 
למאמר מקצועי על גישת הטיפול הדינאמי הממוקד לחץ כאן.
 
לפניך מידע נוסף מתוך ידיעון התכנית- 
למידע נוסף על התכנית:
המידע הכללי על התכנית
תשובות לשאלות נפוצות על התכנית 
למידע נוסף על צוות המרצים והמדריכים בלימודי הפסיכותרפיה
למידע נוסף על תהליך הרישום ללימודי הפסיכותרפיה
למידע נוסף על תכנית הלימודים בפסיכותרפיה- פרוט הקורסים הנלמדים
למידע נוסף באתר על אפיוני ומטרות התכנית לפסיכותרפיה
למידע נוסף על הגישה הדינמית הממוקדת הנלמדת בתכנית


נשמח לענות על כל שאלה- בטלפון 0544-900-161 או באימייל בציון טלפון info@yissumim.co.il 

 

 

 
לימודי פסיכותרפיה, לימודי פסיכותרפיה ממוקדת, התכנית לפסיכותרפיה דינמית ממוקדת, לימודי פסיכותרפיה לעובדים סוציאלים, לימודי פסיכותרפיה מוכרים, לימודי פסיכותרפיה לפסיכולוגים, לימודי פסיכותרפיה למטפלים באמנות, לימודי פסיכותרפיה לקרימינולוגים קליניים, לימודי פסיכותרפיה בצפון, לימודי פסיכותרפיה במרכז
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים