יישומים קליניים- מרכז לטיפול פסיכולוגי ממוקד והכשרת מטפלים - השתלמות למורים ומדריכים בפסיכותרפיה
התכנית לפסיכותרפיה דינמית וממוקדת  |  התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית זוגית  |  סדנת פרוש חלומות  |  
צרו איתנו קשר:


השתלמות בפסיכותרפיה דינמית ממוקדת ומתוכננת בזמן
למורים ומדריכים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית

בעוד ה- treatment of choice"" הפסיכואנליטי הינו לטיפול מתמשך, אשר מסתיים בהתאם לשיקולים טיפוליים, במקרים רבים זה אינו מתאפשר ויש צורך להתייחס לאילוצי זמן. הרפורמה בבריאות הנפש, קיצוץ תקציבים, הצורך לתת מענה למספר גדול יותר של פונים או שקולים של מטופלים בקליניקות פרטיות, הם חלק מהסיבות.
האם ניתן לתת מענה לטיפול שזמנו קצוב ועם זאת לעשות טיפול בגישה פסיכואנליטית עדכנית? ואם כן- כיצד? האם ניתן לעשות פסיכותרפיה פסיכואנליטית 'רגילה', אשר נקטעת באופן שרירותי ומוכתב מבחוץ, אחרי 3 חודשים, 8 חודשים, שנה?  
פסיכותרפיה דינמית ממוקדת* ויותר מכך מתמקדת, היא גישה טיפולית פסיכואנליטית, אשר נותנת לכך מענה, במספר מובנים. היא יוצאת מ'אבחון ממוקד' המאפשר לתכנן גם טיפול ממוקד מתמשך וגם טיפול ממוקד מתוכנן בזמן, ובהתאם לכך להדק את המטרות הטיפוליות, לתכנן סטינג ואת ההתערבויות הטיפוליות. התהליך הטיפולי המתמקד מנסה להפוך את הסלקטיביות שאפיינה את הטיפול הדינמי קצר המועד לסובייקטיביות שמאפיינת את הטיפול האנליטי העדכני.
שנית, זוהי אינטגרציה של טכניקות מתחום הטיפול הקצר מועד, יחד עם גישות פסיכואנליטיות- ובמיוחד יחסי אובייקט והגישה האינטרסוביקטיבית, וכן תיאוריות מתחום הפנמנולוגיה ופרגמטיזם. אינטגרציה זו מאפשרת להכיל את הפרדוקס לכאורה בין גשות אנליטיות עדכניות לבין טיפול אנליטי מוקצב בזמן עם אג'נדה ותכנון.
בנוסף, היא מאפשרת לעבוד בטיפול פרטני, זוגי וקבוצתי.
בשונה מטיפול קצר מועד, ההתמקדות הינה במבנה דינמי לא מודע, הטומן בחובו את הנטייה הטיפוסית של המטופל לפרש ולחוות מצבים שונים כמעוררים מצוקה. ההנחה היא כי פעילות נפשית לא מודעת, המעוגנת בחשיבה ראשונית, מעצבת "תצורת מצוקה" כתצורה אחדותית לא מודעת ומופשטת, המכוננת את 'סוג המצוקה האישי'. תצורה זו משמרת ומשחזרת את עצמה ומתבטאת בביטויי מצוקה רבים וקונקרטיים. על כן, הנתיב הטיפולי לשינוי, פועל לחשיפתו והגמשתו של היחס הכללי והאחדותי של תצורת המצוקה וביטוייה השונים במציאות חייו של המטופל ובקשר הטיפולי. זאת, כתהליך אינטרסובייקטיבי והדדי. ההתמקדות בשיח הטיפולי בתצורת המצוקה ותנועה דיאלקטית שיחנית ממנה לביטוייה הרבים. תנועה זו מתחקה ומחייה בטיפול תצורה סובייקטיבית זו ומביאה בעיקר להרחבה והגמשה ובכך לרוב, גם לשינוי.
התמקדות זו מאפשרת הן טיפול מתוכנן בזמן והן טיפול מתמקד מתמשך, הקשובים למה שנבחר כמטרות הטיפוליות.

בהשתלמות נלמד לאפיין את תצורת המצוקה כמוקד הטיפולי ולעבוד איתה בתנועה דיאלקטית, ולנוע בין הקשבה אנליטית למטופל לבין התבוננות פעילה ואף משתתפת במתווה הטיפול וכיוון תנועתו.
ארבעת הנושאים שנלמד הם:
- אבחון ממוקד 
- מתודת הטיפול הדינמי הממוקד
טיפול דינמי ממוקד ומתוכנן בזמן
- פרשנות ממוקדת של חלומות 
התכנים הפסיכואנליטיים אשר נעבוד איתם הם בעיקר מעולם יחסי האובייקט - ויניקוט, קליין וביון; ומהעמדה האינטרסובייקטיבית ובעיקר זו של סטולורו ודניאל שטרן. נעסוק גם בקרבה ובשוני לגישתו האינטרסובייקטיבית של קוהוט ונחדד אל מול תפיסתו האינטרסובייקטיבית של ביון.
יותר מהתכנים, נגש ליישום חשיבה זו בתהליכים הבינאישיים המורכבים שמתרחשים בתוך הטיפול. הלימודים שזורים בעבודה עם דוגמאות מקרים והמחשת המתודה והתיאוריה בעזרת שותפות פעילה של המשתתפים.
 
למעונינים תתאפשר העמקה בתרגול ובהכרות לצורך הטמעה יותר שלמה בשנה שניה.

*הגישה שתלמד בהשתלמות פותחה על ידי ד"ר שלמה זלוטניק כאינטגרציה בין גישות פסיכואנליטיות עכשוויות לבין טכניקות לטיפול דינמי קצר מועד, ובהשראת גישות פילוסופיוות, בעיקר פנומנולוגיה ופרגמטיזם. הגישה התפתחה במהלך יותר מ 30 שנות ניסיון בפסיכותרפיה דינמית ממוקדת, בעזרת דוקטורט שהוגש בנושא זה, במחלקה לפסיכואנליזה ופרשנות באוניברסיטת בר אילן ובמהלך 13 מחזורים של התכנית לפסיכותרפיה דינמית וממוקדת - 'יישומים קליניים'.
 
מבנה ההשתלמות:
ההשתלמות תתקיים אחת לשבועיים, בימי שני. ניתן להרשם לקבוצת הבוקר או קבוצת הערב:

שני בבוקר: 10:00- 13:15
שני בערב: 18:00 - 21:15 
יתקיימו 15 מפגשים, בני 4 ש"א כל אחד, אשר יתחלקו לדיון תיאורטי ולדוגמאות קליניות.
ההשתלמות תפתח ב-  29.10 ותסתיים באמצע יוני.
מקום ההשתלמות- מרכז יישומים קליניים, בת חפר (ביציאה של כביש 6 לנתניה).
 
ההשתלמות מיועדת למורים ולמדריכים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
מחיר ההשתלמות: 3,950 ₪ פלוס מע"מ.

להרשמה אנא מלאו את טופס ההרשמה (יש ללחוץ על הקישור) ושלחו אלינו חזרה

על המנחה:ד"ר שלמה זלוטניק
פסיכולוג קליני בכיר ומדריך, ראש ביה"ס לפסיכותרפיה דינמית ממוקדת ומרכז "יישומים קליניים". 
מרצה ומדריך בתכניות לפסיכותרפיה, בהשתלמויות והכשרות מקצועיות למטפלים בתחום הדינמי הממוקד בתחנות פסיכולוגיות, שירותי בריאות הנפש ועוד.
 
לשאלות והרשמה ניתן ליצור קשר בטל. 0544-900-161 או במייל yissumimk@gmail.com
 

 
//
לייבסיטי - בניית אתרים