יישומים קליניים- מרכז לטיפול פסיכולוגי ממוקד והכשרת מטפלים - התחלה חדשה
התכנית לפסיכותרפיה דינמית וממוקדת  |  התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית זוגית  |  סדנת פרוש חלומות  |  
צרו איתנו קשר:"התחלה חדשה":
השינוי הטיפולי כנגזרת של הקשר המיוחד בין המטפל למטופל

 Holding, Containing & Meeting
בהנחיית שלמה זלוטניק ומרצים אורחים
 
מהי תרומתו של הקשר הטיפולי לתהליך השינוי הנרקם בטיפול, ומהם זרזי השינוי המרכזיים בקשר זה? מה יכול להיות משמעותי בקשר הטיפולי – מעבר להיותו "קשר טיפולי טוב" ומשמעותי- כך שתתאפשר חריגה מהדפוס הבעייתי של המטופל? כיצד ניתן ליצור באמצעות הקשר הטיפולי אפשרות ל"התחלה חדשה", כפי שכינה זאת באלינט? ומה נדרש לשם כך מהמטפל?
בקורס מתקדם נבחן נושא משמעותי זה בעזרת המשגות מתחום יחסי האובייקט, החשיבה האינטרסובייקטיבית וההתיחסותית, הפסיכותרפיה הדינמית הממוקדת יחד עם כלי המשגה וחשיבה פנומנולוגיים. נעסוק במושגים וגישות של תיאורטיקנים מרכזיים ומוכרים המהווים אבני פינה בגיבוש ההבנה של אופי  הקשר המיוחד בין המטפל למטופל: באלינט, ויניקוט, אוגדן, ארון ומיטשל.
 
תוכן הקורס:
הקורס מתנקז לאפשרות שהעמיד באלינט בכל  הנוגע לשינוי הטיפולי של 'התחלה חדשה'. נלמד מהו בהקשר הזה 'התום נטול החשד' (arglos) ומה תפקידו.
נבדוק את המושג Holding של ויניקוט, ואת האופן בו הוא מתיחס למשמעות של "התמוטטות'.
לצד ה Holding של ויניקוט תבחן פונקצית ה Containing  . נעזר במושגים של אוגדן כדי לבחון עד כמה למידת המסומן שמאחורי המסמן או 'חלימת' המסומן – הדרמה הפנימית, בתוך השיח הטיפולי, היא גם הכלה וגם החלמה. האם למצוקה של המטופל יש 'שם עצם פרטי' בשפה פנימית ולא מודעת? האם ה'שיום' של צורת המצוקה בשיח הטיפולי משרתת את הפונקציה של החלימה/החלמה? באיזה מובן הקשר הטיפולי יכול לתפקד עבור המצוקה כמו חלום טוב?

המושג Meeting של ארון נועד להציג משמעויות נוספות וחדשות לגבי הערך הטיפולי של המפגש המסוים עם המטפל המסוים. תוצג אינטרפרטציה לפיה המפגש בין המטפל למטופל מקבל משמעויות חשובות ומיוחדות כאשר בוחנים את המפגש הזה לאור המפגש בין הנושא האישי של המטופל לזה של  המטפל. כיצד התבוננות זו תורמת לשינוי הטיפולי המבוקש? נבחן את המשמעות של התהליך הדיאלקטי בין המטפל למטופל לגבי הנושא הממוקד של כל אחד. מה תפקיד ההכרה ההדדית בהקשר זה? ומהי הבעיה שמיטשל כינה, בעיית ה'פלטפורמה  החסרה' וכיצד מיטשל הציע להתגבר על בעיה זו.

נציג את האפשרות של פרשנות פנומנולוגית כאפשרות שונה מפרשנות אנליטית ושונה מחוויה של טיפול קשוב ואמפטי- בו המטפל משעה את הסובייקטיביות שלו ומפנה מקום לסובייקטיביות של המטופל. פרשנות פנומנולוגית מתרחשת כאשר המטופל מבין מ'בפנים' את עצמו ואת  מצוקתו באופן שהוא שונה איכותית מהדרך בה נהג ונוהג מאז ומתמיד. נכיר בהקשר הזה את ה'משולש הטרנספורמטיבי' ואיך  מיישמים  אותו בטיפול. 
 
מבנה הקורס:
הקורס יתקיים במשך 18 פגישות, בנות שעתיים וחצי. המפגשים ישלבו בין למידה תיאורטית לעבודה על דוגמאות מקרים מתוך מקרים קליניים של הקבוצה. במהלך הקורס ינתנו חומרי קריאה.
הקורס מיועד לפסיכותרפיסטים דינמיים.
 
מרצים:
שלמה זלוטניק: ראש ביה"ס לפסיכותרפיה דינמית ממוקדת ומכון "יישומים קליניים". פסיכולוג קליני בכיר ומדריך ממוקד. לומד לדוקטורט בתכנית לפסיכואנליזה ופרשנות באונ' בר-אילן. מרצה ומדריך בביה"ס לפסיכותרפיה דינמית ממוקדת, בהשתלמויות והכשרות מקצועיות למטפלים בתחום הדינמי הממוקד בתחנות פסיכולוגיות, שירותי בריאות הנפש ועוד. היו"ר הראשון של האגודה הישראלית לפסיכותרפיה ממוקדת. הרצה והדריך בבית ספר לפסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד באונ' דארבי. מנכ"ל לשעבר של "יעד חן" – חברה המתמחה בטיפול ממוקד. 

שרון שטרסבורג: פסיכולוגית קלינית מדריכה, בעלת נסיון עשיר בטיפול בגישה דינמית, בהתערבות במשבר, טיפולים קצרי טווח וטיפול קבוצתי. עובדת עם מבוגרים וזוגות, ועוסקת רבות בהדרכת אנשי מקצוע מתחומים שונים. מדריכה ומרצה בתכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל- אביב. מרכזת את תכנית "גישות דינמיות בעבודה עם מבוגרים" . מלמדת במסגרות שונות קורסים בתחום הטיפול הדינמי.  מבעלות מכון תאה בצורן לטיפול, אבחון והדרכה. 

ד"ר יואל פרל: פסיכותרפיסט ומרצה לפילוסופיה המתמחה בפנומנולוגיה ופסיכואנליזה. מטפל בגישה פסיכו-דינאמית בבריאות הנפש בהרצליה ובקלינקה פרטית בתל-אביב ומרצה. מחבר הספר שאלה של זמן :פרויד בראי הזמניות של היידגר 

 
פרטים:
הקורס יפתח באמצע נובמבר ויתקיים אחת לשבוע במרכז יישומים קליניים בבת חפר (ביציאה מכביש 6 לכיוון נתניה), בימי שני, בין השעות 10:15 ועד 12:45, החל מה 11.11.13 ועד סוף מרץ.
עלות הקורס: 10 תשלומים חודשיים על סך 350 ש"ח כולל מע"מ.
עם סיום הקורס, תוענק למשתתפים שימלאו אחר נוכחות של מעל 80%, תעודה המעידה על השתתפותם בהשתלמות.
למידע נוסף והרשמה, אנא פנו בטלפון 054-330-6242 או במייל  

 
לייבסיטי - בניית אתרים