זוגיות מהחלומות: מה נוכל ללמוד מחלומות העוסקים בזוגיות?

סדנת פירוש חלומות בגישה הדינמית המתמקדת

בהנחיית ד"ר שלמה זלוטניק

חלומות, כ"דרך המלך אל הלא מודע", מהווים אמצעי טיפולי ייחודי ובעל ערך רב בטיפול הדינמי.  חלום העוסק בזוגיות או בבן/ בת הזוג מאפשר לעבד בטיפול את מושג האינטימיות הפנימי וגם את מובן הזוגיות המוחשית והמסוימת אשר עולה לבירור. ניתן לשקול להזמין מטופלים להביא חלום העוסק בזוגיות כאשר המטופל טרוד בטיפול בשאלות לגבי הזוגיות, בטיפול פרטני וכמובן בטיפול זוגי.  הזמנה זו היא כמובן סוג של סוגסטיה אשר לעיתים נושאת פרי. 

בסדנה נלמד איך להפוך חלום כזה המובא לטיפול לשיח משמעותי על הזוגיות בחיי המטופל. נתנסה באופן עבודה ייחודי עם חלומות, תפיסה הגותית ויישומית המבוססת על גישת הטיפול הדינמי המתמקד. 

נכיר את המתודה של בניית נרטיב החלום בשיח הטיפולי מתוך עבודה משותפת עם המטופל: כיצד לעבד, ספק לגלות וספק לבנות, את ה'אמירה החלומית', את המסר שאמור לעבור מהאדם הישן אל החשיבה הראשונית והלא מודעת בעירות של אותו אדם (גרוטשטיין). האם נוכל לתווך ולסייע בהעברת המסר הזה? נאתר ביחד את ה'נושא' של החלום, נבחן מה החלום 'עושה' עם נושא זה ובכך נאתר את ה'נשוא' של האמירה החלומית. נבחן האם החלום 'מציע' כחלק מהאמירה החלומית הזוגית, גם 'מושא' - תוצר אפשרי, קונקרטי בעל משמעות סמבולית, של 'כיוון ההתבוננות' שהחלום הזוגי מכוון אליו. נבדוק יחד, האם כיוון משוער זה של אמירה חלומית - נושא, נשוא, מושא, הוא הצעה התפתחותית לא מודעת של החלום? המשמעויות של פרקטיקה זו מסתעפות ומרתקות, אולם במרכזן עומדת האפשרות להקשיב להתבוננות הרעננה של החלום על הנושא שנבחר לחלימה בהקשר הזוגיות. כך אולי יתבאר החלום הזוגי והמסר שלו עבור המטופל. 

בסדנה נתנסה בפירוש חלומות העוסקים בזוגיות של כמה מהמשתתפים שירצו בכך, ונתרגל את הבניית השיח הטיפולי סביב חלומות העולים בטיפול. מתוך העבודה המשותפת על החלומות נצא ללימוד תיאורטי. בדומה לתהליכים המתרחשים בטיפול, הסדנה דורשת פתיחות, יכולת ונכונות לעזור ולהיעזר על ידי המשתתפים במהלך הסדנה. נוכחות ה"אחר/ים" היא מכרעת לצורך החוויה ההתפתחותית המשותפת המתרחשת במהלך שיתוף החלום.

פרטי הסדנה

קהל היעד לסדנה: פסיכולוגים קליניים ופסיכותרפיסטים דינמיים.

זמנים- ישנן שתי אפשרויות:

סדנת סופשבוע

יום חמישי, ה18.8, בין השעות 15:30 ועד 20:45

יום ששי, ה19.8, בין השעות 9:30 ועד 15:00

יום שבת, ה20.8, בין השעות 10:00 ועד 15:30

סדנת ראשון- שלישי 

בין ה-21.8 ל- 23.8, בין השעות 9:30 ועד 15:00

עלות הסדנה: 1,440 ש"ח (כולל מע"מ)

לתלמידים ובוגרים של ביה"ס לפסיכותרפיה "יישומים קליניים" עלות מוזלת בסך 1,280 ש"ח כולל מע"מ

מקום הסדנה- בת חפר (ביציאה של כביש 6 לכיוון נתניה)

למידע נוסף על המנחה: ד"ר שלמה זלוטניק

למידע נוסף - אנא פנו אלינו בטל': 054-4900161 או במייל אל yissumim@gmail.com

למתענינים- לימודי זוגיות וטיפול זוגי בגישות פסיכואנליטיות- מסלול לימודים מתקדמים לפסיכותרפיסטים דינמים ולפסיכולוגים קליניים