לימודי פסיכותרפיה בתכנית: תשובות לשאלות נפוצות

בשל חוסר הוודאות בתקופה האחרונה סביב הקורונה, אנו מבקשים ליידע כי הלימודים יתקיימו בכל מקרה, ובימים שלא נוכל להפגש אנו נקיים את המפגשים בזום.
מה מייחד את תכנית לימודי הפסיכותרפיה של יישומים קליניים?
  • לימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית עם הכשרה בטיפול דינמי ממוקד, המבוקשת היום במרכזים ציבוריים ובקליניקות פרטיות.
  • דגש על יישום הלמידה התיאורטית בדוגמאות קליניות של המרצים והתלמידים
  • חוויה של בי"ס פרטי שהינו קרוב לתלמידיו ומלמד מתוך מפגש איתם
  • בכל מפגש לימודים נלמד קורס יחיד- מבנה המאפשר העמקה בנושא במקום 'דילוג' בין נושאים, תיאוריות ומורים.
איזו תעודה מקבלים עם סיום הלימודים?
עם סיום לימודי הפסיכותרפיה ועמידה בחובות הלימוד, מקבלים התלמידים תעודת סיום לימודי תעודה בפסיכותרפיה דינמית ממוקדת למבוגרים, ילדים ונוער, עם פרוט של היקף השעות, הקורסים שנלמדו, ההדרכה ושעות הטיפול תחת הדרכה. בנוסף, מקבלים התלמידים תעודת הכשרה בטיפול דינמי ממוקד.
מי המורים בלימודי הפסיכותרפיה
המרצים שלנו הנם פסיכולוגים קליניים ועו"ס קליניים, בוגרי ותלמידי מסגרות לימודים מתקדמים בפסיכותרפיה ופסיכואנליזה, המנוסים בהדרכה, טיפול והוראה. כך מתאפשרת למידה הן דרך הפרספקטיבה התיאורטית והן דרך הפרספקטיבה היישומית בקליניקה. למרבית המורים ניסיון הוראה והדרכה עשיר במסגרות מובילות ללימודי פסיכולוגיה ופסיכותרפיה.
כמה עבודה נדרשת מהתלמיד במהלך הלימודים?
בד"כ בין מפגשי הלימוד מתבקשים התלמידים לקרוא חומרי רקע לפגישות בהיקף של כשעתיים בשבוע.
מה ההבדל בין תכנית לימודי הפסיכותרפיה ביישומים קליניים לבין זו הנלמדת באוניברסיטאות?
חלק מתכניות הלמוד בפסיכותרפיה מתקיימות במכונים, וחלקן במסגרת לימודי ההמשך באוניברסיטאות. כל תכניות הלימוד בפסיכותרפיה בארץ, כולל אילו שבאוניברסיטאות, הינן תכניות לימודי תעודה שאינן תחת הועדה להשכלה גבוהה ואינן מעניקות תואר אקדמי. כל תכנית קובעת את תנאי הקבלה ותכני הלימוד שלה באופן עצמאי המתעדכן משנה לשנה. המרצים המלמדים בתכניות אילו מלמדים במקומות שונים, וגם אצלנו. בתכנית שלנו אנו מלמדים בסביבת למידה נעימה, אינטימית וקשובה. בנוסף, אנו נותנים גם הכשרה בטיפול דינמי ממוקד יחד עם תכנית רחבה בפסיכותרפיה דינמית.
האם הלימודים בתכנית נותנים הסמכה לעסוק בפסיכותרפיה?
נכון להיום, אין חוק פסיכותרפיה בישראל, ועל כן אין שום גורם שיכול להסמיך מבחינה חוקית פסיכותרפיסטים- ובכללם בתי ספר לפסיכותרפיה או אגודות מקצועיות.
בהעדר חוק המגדיר זאת, יכול אדם שעבר הכשרה בפסיכותרפיה, לקרוא לעצמו פסיכותרפיסט ולא יימצא כעובר על החוק.‎
אגודות מקצועיות שונות הגדירו לעצמן עקרונות להסמכת חברים לאנשי מקצוע המעוניינים להתקבל אליהן. ‎ דרישות אלו מתייחסות לרקע האקדמי הקודם של המועמד, למשך ההכשרה ולניסיון מקצועי קודם. דרישות אלו משתנות מעת לעת והן מתפרסמות ע"י האגודות השונות. יש לציין יחד עם זאת כי משמעות החברות באגודות מקצועיות הינה לצורך פעילות משותפת בתחום המקצועי ואין להתנות בה קבלה למקום עבודה זה או אחר.
תוכנית לימודי הפסיכותרפיה שלנו מוכרת ע"י האגוד הישראלי לפסיכותרפיה, האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית וע"י האגודה הישראלית לפסיכותרפיה ממוקדת.
מי התלמידים שלומדים בתכנית?
תלמידנו כוללים מטפלים בעלי תואר שני טיפולי בעלי ניסיון טיפולי: פסיכולוגים קליניים, פסיכולוגים רפואיים, פסיכולוגים חינוכיים, עובדים סוציאלים, מטפלים באמצעות אומנויות, קרימינולוגים קליניים, פסיכיאטרים. אנשים בעלי ניסיון חיים, סקרנות ופתיחות להתבוננות מתחדשת תדיר על אחרים ועל עצמם.
מה התכנית נותנת לתלמידיה?
תכנית הלימודים היא תכנית טרנספורמטיבית במהותה אשר מאפשרת תהליכי צמיחה ושינוי אישיים ומקצועיים: עם סיום התכנית יכול כל תלמיד להעיד על הדרך המשמעותית שעשה כמטפל וכאדם מהנקודה בה התחיל את התכנית. התכנית מעניקה עמוד שדרה מקצועי, אמצעי להרחבת והעמקת הידע הטיפולי, ויכולת לחבר ולהמשיג את הידע שבא איתו התלמיד לידע החדש הנלמד בתכנית.

יש לך בודאי עוד שאלות נוספות משלך, הקשורות להתלבטויות המקצועיות שלך.
נשמח לעמוד איתך בקשר אישי לא רק במהלך הלימודים אלא כבר במהלך שלב ההתלבטות והמועמדות לתכנית בטלפון: 054-4900161 או באימייל בציון טלפון: yissumimk@gmail.com