לימודי טיפול זוגי והבנת הזוגיות בגישות פסיכואנליטיות

אודות התכנית

התכנית לטיפול זוגי פסיכואנליטי הינה תכנית דו-שנתית המיועדת למטפלים דינמים מנוסים.
נקודת המוצא של התכנית היא תפיסת הקשר והקושי הזוגי כהזדמנות לצמיחה אישית וזוגית, כאשר הטיפול הזוגי מהווה גורם משמעותי בהנעת תהליכי שינוי הן ברמה הפרטנית והן ברמה הזוגית. בהתאם, הלמידה בתכנית מכוונת לרכישת מיומנויות אשר מכוונות לסיוע והנעת שינוי הן במישור הזוגי והן במישור הפרטני. במסגרת התכנית נכיר היבטים שונים של משמעות הקשר הזוגי, הקשיים המופיעים בו והפוטנציאל שיש בו לצמיחה עבור שני בני הזוג. נלמד כיצד ניתן, בעזרת התערבויות טיפוליות שונות, לסייע לשני בני הזוג להתמודד עם הקשיים ולממש את פוטנציאל הצמיחה בקשר ביניהם.

לימודי טיפול זוגי בתכנית יוצאים מההנחה כי זוגיות ממלאת תפקיד מרכזי ביותר בחיים הבוגרים הן כמבטאת ומשחזרת את הדינמיקה הנפשית של כל אחד מבני הזוג, והן כנושאת עמה פוטנציאל צמיחה, ריפוי ותיקון לכל אחד מבני הזוג ולישות הזוגית המשותפת. בראי תיאוריית יחסי האובייקט נבחן כיצד יחסי האובייקט המופנמים שמביא עמו כל אחד מבני הזוג משפיעים על הדינמיקה הזוגית ועל הקשיים הייחודיים אשר הביאו לפנייה לטיפול. נזהה כיצד יחסים אלו משתקפים ביחסי ההעברה-העברה נגדית הייחודיים והמורכבים הנוצרים בטיפול הזוגי, ונכיר את הדרכים בהן יכול המטפל לסייע לשני בני הזוג לקחת בעלות מחודשת על חלקים שהושלכו והופקדו אצל בן הזוג באופן שיסייע הן לקשר הזוגי והן לצמיחה האישית של כל אחד מבני הזוג. מתוך תפיסה זו נלמד כיצד לעבוד עם מגוון מצבים וקשיים זוגיים שביניהם קונפליקטים זוגיים, שחיקה זוגית, קשיים מיניים, משברי אמון ובגידה ועוד.

היבט ייחודי לתכנית הלימודים ביישומים קליניים נוגע ליישום של מודל הטיפול הדינמי הממוקד לעבודה הזוגית: נלמד בתכנית כיצד להבין ולהמשיג את הקשיים הזוגיים כנובעים ממבנה הכאב האישי וההגנות של כל אחד מבני הזוג ומהמפגש ביניהם, וכיצד להשתמש בהמשגה זו כדי למקד ולקדם את התהליך הטיפולי.

נושאי מפתח בהם נעסוק בלימודי הטיפול הזוגי בתכנית הינם:

  • תהליך התפתחותו של המטפל ממטפל אישי למטפל זוגי: מהן ההתאמות הנדרשות למעבר זה בהתחשב בייחודיות של טיפול זוגי ביחס לטיפול פרטני? כיצד ניתן לבסס ברית טיפולית אישית ומעמיקה עם כל אחד מבני הזוג ועם הזוג כישות עצמאית?
  • בחירת בני זוג וזוגיות כאתגר- המפגש הזוגי כמשאת נפש כמוסה
  • תהליכים בהתפתחות הזוגית והתפתחותם של דפוסי זוגיות
  • הקשר בין טיפול זוגי לטיפול פרטני: באילו מצבים חשוב שהמטפל יפנה את המטופל בטיפול זוגי לטיפול אישי, ולהיפך? כיצד להתמודד עם מצבים בהם טיפול פרטני ללא טיפול זוגי מעלה משמעותית את הסיכון להגברת הקונפליקט ופירוק הקשר הזוגי?
  • הקונפליקט הזוגי: מהי משמעות הקונפליקט הזוגי ומה תפקידו הן בבחירת בן זוג והן בשבירת הקשר הזוגי? כיצד מטפלים בזוגות ברמת קונפליקט גבוהה?
  • מיניות במסגרת טיפול זוגי : הבנה ואסטרטגיות התייחסות והתערבות סביב הנושא המיני בטיפול הזוגי, הבנת הדינמיקה המינית מתוך יחסי ההעברה-העברה נגדית הנרקמים בטיפול
  • טיפול במשברים זוגיים בראי ההבנה הדינמית של אישיותם של בני הזוג.
  • מודלים שונים של קשרים זוגיים
  • השפעת ההורות על הזוגיות

נושאים אלו יבחנו בתכנית הן במישור התיאורטי והן במסגרת הדרכה על מקרים טיפוליים של הלומדים. המשתתפים יוזמנו לדיאלוג חי עם החומרים הנלמדים תוך שיתוף בהתנסויותיהם, התלבטויותיהם, רעיונותיהם ומחשבותיהם מתוך המפגש עם מטופלים ועם עצמם.

זהו המחזור ה-5 בתכנית הייחודית של "יישומים קליניים", ואנו מזמינים את המתעניינים בתכנית להגיש בהקדם את מועמדותם. 

להרשמה לתכנית לטיפול זוגי פסיכואנליטי