המלצה על תכנית ללימודי פסיכותרפיה

קורה לי הרבה שאני נשאלת על המלצה לתכנית לפסיכותרפיה עבור מטפל מסוים; וכמובן שמופיעות שאלות כאלו גם בקבוצות הפייסבוק של אנשי מקצוע בתחומים שונים.

אפשר מאד להבין את הצורך הזה. להיכנס לתכנית לפסיכותרפיה זו מחויבות גבוהה לצד בחירה של כיוון להתפתחות מקצועית, כאשר בפועל יודעים, מכירים ומבינים די מעט על התכניות השונות וההבדלים בינהן.

מצד שני, איך ניתן לתת המלצה לאדם מבלי להבין לעומק מה חשוב לו, מה מדבר אליו, מה ישרת אותו, ומה כיווני ההתפתחות המקצועית שהוא רואה? האם מי שלומד בתכנית מסוימת וממליץ עליה, יכול לדעת שהיא תהיה טובה ומתאימה גם למי שמתעניין? האם הממליץ מכיר את מגוון האפשרויות, ההבדלים בינהן ומה משמעות הלמידה בהן עבור המטפל שמתעניין? ומה כשתכניות לומדות ומשתנות מדי שנה מתוך האינטרקציה המתמדת עם התלמידים?

וישנם עוד דברים שמסבכים את הבחירה.

האחד- הוא הכמות הרבה של אפשרויות הלמוד בתחום. חלק מהתכניות שונות מאד זו מזו, בעוד חלקן נראה ממש זהה.

השני- הוא חוסר הידיעה וההבנה של מה הקריטריונים ללמידה של התחום, ובעיקר, מי קובע אותם.

האם התעודה של תכנית מסוימת הינה של אגוד מקצועי מסוים? האם נדרש שהתכנית תהיה בת שלש שנים או מספיק שנתיים? האם לימודי פסיכותרפיה באשר הם יסמיכו אותי כפסיכותרפיסט? האם יש משמעות להכרה של אגודים מקצועיים ואילו?

מידע בנושא זה אפשר למצוא בפוסט "כיצד לבחור תכנית ללימודי פסיכותרפיה"

ההמלצה שלי למי שמתלבט היא להכיר יותר לעומק את האפשרויות שעומדות לרשותו, מה מדבר אליו, מה חשוב לו ומה היה רוצה להשיג באמצעות הלמודים. איזה סוג טיפולים הוא אוהב? מה סגנון הטיפול שלו? מדריך אישי הוא הרבה פעמים מקור ידע מסוים, אך מסוים בלבד. הוא מושפע מאד מהתכנית בה הוא למד או שמע עליה. גם שאלה של "מי מכיר את…" תאפשר קבלת מידע מאד מצומצם.

אנחנו מנסים לסייע כאן גם בשיחות המקדימות עם מתלבטים להרשמה ללימודים וגם בשיחות ההכרות עם מועמדים. לא תמיד קולעים אבל לומדים הרבה מנסיון ארוך. מוזמנים להיות בקשר.